Cesta za poznaním
Tvorivé čítanie
V marci sme sa na krúžku Tvorivé čítanie venovali dielu od Kristy Bendovej - Osmijankove rozprávky. Deti sa dozvedeli o samotnom vzniku knižnej podoby rozprávok a okolnostiach, ktoré tomu predchádzali, oboznámili sa s členením rozprávok v diele a prečítali príbeh o Pažravej ťave. Tvorivo sa prejavili vo výtvarnom dotváraní čísla osem.
Ďalšou marcovou aktivitou boli činnosti spojené s témou záhrady, sadenia, zberu, spracovania a konzumácie dopestovanej zeleniny či ovocia. Svoje čitateľské zručnosti si deti rozvíjali pri vyhľadávaní rôznych veršovaných hádaniek na už spomínanú tému. Zabavili sme sa pri riešení hádankového kvízu, ktorí bol v réžii detí. Manuálne zručnosti žiaci prejavili pri sadení semienok do vlastnej mini záhradky."Banda" tvorivých čitárov ( ako sa sami nazvali ) sa pričinila aj o výzdobu chodby , kde na nástenku vedľa školskej knižnice s radosťou vystavujú niektoré zo svojich prác, ktoré vznikajú počas tvorivých aktivít. Deti si obľúbili listovanie v časopise Fľak, ktorý sa stal ich pravidelným spoločníkom počas krúžkov. Čítanie z časopisu deti väčšinou rozosmeje a namotivuje na ďalšie čitateľské aktivity.
Počas decembra sme na krúžku čítali príbeh R. Dahl - Obrovský krokodíl. Následne po dočítaní si deti otestovali svoju pozornosť a pamäť počas kvízu, kvízové otázky sa týkali príbehu o obrovskom krokodílovi. Deti sa zabavili aj na výtvarnom spracovaní krokodíla, kde hlavnú úlohu hrala ich vlastná tvorivosť.
Vianočné trampoty v pekle je názov literárneho diela od A. Verešpejovej. Po prečítaní rozprávky deti vyrábali čertíkov. Predvianočný krúžok sa niesol v duchu Vianoc a vianočnej rozprávky Medvedík Mandarínka. Sledovanie rozprávky sme si spestrili konzumáciou mandarínok a deti sa venovali aj výrobe vianočných ozdôb s mandarínkovou tematikou.Na hodinách krúžku s názvom Tvorivé čítanie sa deti počas mesiacov september a október oboznamovali s dielami na tému Zvierací hrdinovia v rozprávkach. Čitateľské aktivity boli sprevádzané s tvorivou činnosťou verbálneho aj manuálneho charakteru, napríklad tvorba tematických záložiek, ilustrácia obľúbených psích plemien, písanie jednoduchého zvieracieho komiksu aj hranie divadielka.
V mesiaci január a február 2020 sa deti oboznámili s dielom M. Ďuríčkovej Danka a Janka, Danka a Janka v rozprávke, po hlasnom čítaní vypracovávali tematický pracovný list a zábavnou formou tvorili vlastné rozprávkové Gevenduchy. Guľko Bombuľko nás pobavil a zamestnal na niekoľkých stretnutiach, popri čitateľských aktivitách sa deti naučili vyrábať z vlny vlastných Bombuľkov. Rozprávať príbeh a tvoriť obrázkovú osnovu sa deti učili na krásnom príbehu Domov je tam, kde bije moje srdce. S februárom sme sa rozlúčili výrobou fašiangových masiek, vypočuli sme si prednášku na tému Fašiangové tradície, zaspievali a zarecitovali sme fašiangové rečňovánky a piesne.
V júni sme sa opäť mohli stretnúť na krúžku Tvorivé čítanie.
Pri príležitosti Svetového dňa oceánov a morí ( 8. jún ) sa z nás stali prieskumníci oceánov a morí. Prečo sú oceány a moria slané? Koľko máme oceánov? Aký je rozdiel medzi morom a oceánom? Odpoveď sme našli v náučných knihách aj v krátkom videu. Následne sme si vypracovali tematicky ladený pracovný list. (individuálna aj spoločná práca). Čo je to morská choroba? Odpoveď sme si prečítali v knihe AŽ RAZ BUDEM KAPITÁNOM od Marty Hlušíkovej. Cestou gréckej mytológie sme sa dostali až ku Poseidónovi – vládcovi morí. Na moriach a oceánoch sme ešte pobudli spolu s pirátmi. Fakty a mýty o pirátoch bola ďalšia zaujímavá téma a rozhodli sme sa vyrobiť vlastné pirátske vlajky.
BÁSNIČKOVÉ CESTOVANIE PO EURÓPE od Vladimíra Keníža nás previedlo všetkými hlavnými mestami štátov Európy a zároveň sme sa oboznámili aj s mapou Európy. Po prečítaní sme pokračovali v rozhovoroch o tom, akú krajinu v EÚ by sme chceli navštíviť, našli sme si o nej informácie a podelili sa so svojimi poznatkami s ostatnými. Naše ďalšie predprázdninové cestovanie bude pokračovať naprieč našim krásnym Slovenskom.
Na posledných stretnutiach sme sa venovali nasledujúcim témam :
Stratená škola
Motivačný rozhovor o škole + ako to vyzerá so vzdelávaním na iných školách vo svete; Hlasné čítanie z knihy Strantení škola od Daniely Krolupperovej - 1. kapitola - Splnené želanie; Individuálna aktivita: MOJA IDEÁLNA ŠKOLA - pojmová mapa
Musíš si priniesť klobúk ( You must bring your hat)
Z histórie klobúkov - trochu faktov na úvod ( história, materiály, druhy a typy klobúkov )
Dvojjazyčné čítanie veselého príbehu
Individuálna aktivita – výroba klobúka podľa vlastného výberu
Receptárik
Individuálna práca s vecným textom - odpis s porozumením z kníh Recepty zo života; -okienko do praxe: čo je to hrnčeková mierka?
Tvorba papierových šálko-hrnčekov
Absolventi Tvorivého čítania
Výstupný test z krúžku + práca s textom z knihy Čítajte si s nami od Jozefa Pavloviča, príbehy: Stará mama a Napoleon v rámci výstupu;
Čítanie príspevku z knihy 5. príručka mladých svišťov – Pre hrdinov, labužníkov i študentov;
vysvetlenie pojmu absolvent;
Rozdanie certifikátov
Odkaz na fotogalériu FOTOGALÉRIA