História školy
Výstavba školy
Výstavba školy začala v roku 1988. Škola bola projektovaná ako 32 triedna základná škola so všetkým vybavením vrátane kuchyne a školskej jedálne. Jej prvá časť, 18 triedny učebný pavilón, bol odovzdaný do užívania 1.9.1989. V šk. roku 1989 – 90 prvých žiakov školy privítal učiteľský zbor pod vedením riaditeľa PaedDr. Júliusa Lichardusa. Do školy začalo chodiť 8 tried žiakov prvého ročníka. Ostatné triedy slúžili ako skladové priestory a 2 triedy slúžili ako upravená výdajná školská kuchyňa.
V nasledujúcom školskom roku 1990 – 91 boli dané do užívania postupne všetky školské priestory a škola začala fungovať ako plno organizovaná základná škola. Počet tried sa v tomto školskom roku zvýšil na 26. Od 1.9.1991 nastúpila do funkcie riaditeľky školy Mgr. Viera Viglaská, ktorá túto funkciu vykonávala do roku 1995. Za jej pôsobenia sa dokončili priestory školskej jedálne s kuchyňou, telocvičňa, školské dielne, žiacka kuchynka a odborné učebne.
V roku 1995 nastúpila do funkcie riaditeľky školy PaedDr. Anna Krevová. Funkciu vykonávala do roku 2006. V čase jej pôsobenia počet žiakov postupne tak, ako sa rozrastalo sídlisko Podbreziny, pribúdal. Najvyšší počet žiakov, ktorí navštevovali školu bol v školskom roku 1992 – 93 keď sa v 38 triedach učilo až 1100 žiakov. Počet oddelení ŠKD bol 15. V tomto období bola školská dochádzka len osemročná a vyučovanie prebiehalo v každej vhodnej miestnosti, pričom v ročníkoch 1 až 4 bolo zmenné vyučovanie. Aj napriek takémuto vyučovaniu veľa žiakov z Podbrezín nemohlo byť zapísaných do prvého ročníka a taktiež v piatom ročníku boli žiaci presúvaní do mestských škôl. V tomto období boli pre nadaných žiakov zavedené matematické a jazykové triedy, do ktorých bol výber žiakov zo 4. ročníka.
Udelenie čestného názvu
Významným míľnikom v histórii školy bolo udelenie čestného názvu Základná škola Janka Kráľa. Udialo sa to 24.4.1997 pri príležitosti 175. výročia narodenia tohto významného štúrovského básnika. Slávnostnej akadémie sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva školstva a zástupcovia všetkých kultúrnych a politických inštitúcií mesta Liptovský Mikuláš.
Vznik časopisu MOTÝĽ
1.9.1993 vyšlo prvé vydanie školského časopisu. So vznikom časopisu vzniklo aj logo školy, ktoré bolo vybraté z návrhov žiakov. Školský časopis vydáva škola dodnes.
Reforma vzdelávania
V šk. roku 2007–2008 sa do funkcie vrátil PaedDr. Július Lichardus, ktorý v základnej škole pôsobil do roku 2015. V tomto čase nadobudol účinnosť nový školský zákon, ktorý naštartoval reformu vzdelávania. Bol vytvorený Školský vzdelávací program pod názvom Otvorená škola pre občana Európy. Cieľom bolo pripraviť žiakov pre život v meniacej sa spoločnosti, humanizovať školu, začať integrovať žiakov vyžadujúcich osobitnú starostlivosť, zachytiť aktuálne trendy v rozvoji nových kompetencií žiakov, hlavne rozvoj jazykového vzdelávania a posilnenie zručností žiakov v oblasti používania informačno-komunikačných technológii.
Nový vonkajší vzhľad školy
V máji 2009 škola získala nový vzhľad. Zriaďovateľ školy mesto Liptovský Mikuláš získal z európskych štrukturálnych fondov nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu strechy, výmenu okien a zateplenie školy vo výške 1 083 000 €. Projekt bol ukončený a odovzdaný 15.11.2010 a slávnostného odovzdania stavby sa zúčastnil aj vtedajší prezident Slovenskej republiky pán Ivan Gašparovič.
Multifunkčné ihrisko
7. novembra 2009 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie zrekonštruovaného školského ihriska, vďaka dotácii 26 500 €, ktoré získalo mesto Liptovský Mikuláš z nórskeho finančného mechanizmu. Veľkosť ihriska bola rozšírená na 2 700 štvorcových metrov. Na ihrisku boli položené umelé povrchy. Okrem ihriska s umelou trávou boli vytvorené športoviská na volejbal, tenis, vrch guľou, skok do piesku a atletická dráha s dĺžkou 100 m. Slávnostného otvorenia ihriska sa zúčastnila aj nórska veľvyslankyňa Trine Skymoelen. Nové ihrisko začalo slúžiť nielen pre žiakov školy ale aj pre verejnosť.
Školský areál a Cena ministra.
Škola systematicky viedla žiakov k environmentálnemu správaniu. V spolupráci s občianskym združením Tatry spoločne s jeho predsedom Mgr. Rudolfom Padom sa zrealizovalo na škole niekoľko úspešných enviroprojektov, medzi ktoré patrí Zelená oáza pri vode I a II, Prírodná záhrada, Priestory pre story, Lesná zážitková škola či Vodný svet. Postupne za 10 rokov sa areál školy menil. Vysadilo sa množstvo stromov, kríkov, vybudovali sa živé ploty, jazierko, bylinná špirála a okrasné skalky. Škola sa začala angažovať aj mimo svojich brán a podieľala sa aj na formovaní dôležitého prvku na sídlisku Podbreziny a to je Zelená oáza pri vode. Za dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie a rozvoj enviromentalistiky udelil škole minister životného prostredia SR Ing. Peter Žiga – CENU MINISTRA za rok 2013.
Inkluzívne vzdelávanie
V školskom roku 2015 nastúpila do funkcie PhDr. Eva Vondráková. Nové školské reformy prinášajú množstvo zmien na ktoré škola reagovala. Jednou z nich bol aj rozvoj inkluzívneho vzdelávania – začleňovania žiakov so špeciálno-výchovno-vzdelávacími potrebami. Škola ako prvá v meste Liptovský Mikuláš sa zapojila do projektov Ministerstva školstva na získanie asistentov a špeciálnych pedagógov. V tomto trende pokračuje škola aj v súčasnosti.
Škola pre 21. storočie
Dnes je základná škola školou 21. storočia. Moderná, otvorená svetu. Priestory školy sa postupne vybavili a vybavujú najmodernejším vybavením – nové odborné učebne, laboratóriá i triedy vybavené interaktívnymi tabuľami. Transformáciou prešiel aj Školský vzdelávací program, ktorý sa zameriava na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov v oblasti čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti. Stálu pozornosť venujeme vyučovaniu cudzích jazykov. Do školského vzdelávacieho programu bola zakomponovaná finančná gramotnosť a tiež posilnenie kompetencií žiakov v oblasti práce s informačno-komunikačnými technológiami. Škola má vysoko kvalifikovaný vzdelávací proces o čom svedčia aj výsledky žiakov v Monitore 9, Testovaní 5, predmetových súťažiach a olympiádach a v posune školy v hodnotení INECO, ktoré každoročne vyhodnocuje rebríček škôl v rámci SR a jednotlivých krajov. Škola sa svojimi výsledkami od roku 2014/2015, kde bola na 295. mieste v rebríčku škôl dostala postupne v šk. roku 2020/21 na 96. miesto v rámci SR, v rámci Žilinského kraja na 18. miesto a na 2. miesto v rámci Liptova.
Riaditelia školy:
PaedDr. Július Lichardus 1989 - 1991
Mgr. Viera Viglaská 1991- 1995
PaedDr. Anna Krevová 1995 – 2006
PaedDr. Vladimír Frajkor 2006 - 2007
PaedDr. Július Lichardus 2008 – 2015
PhDr. Eva Vondráková 2015 - doteraz